Тема уроку для учнів 11 класу з всесвітньої історії: Рух афроамериканців США за громадянські права. Мартин Лютер Кінг. Молодіжні виступи кінця 1960-х рр. Рух хіппі.

Розробка уроку вчителя Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 84 Харківської міської ради Харківської області

Лавроненко Марини Олександрівни

Тема уроку: Рух афроамериканців США за громадянські права. Мартин Лютер Кінг. Молодіжні виступи кінця 1960-х рр. Рух хіппі.

Мета:

вивчити  

зміст понять: маккартизм, рейганоміка

час рейганоміки

– основні тенденції розвитку політичних систем країн Заходу у другій половині ХХ – на початку ХХІ ст.;

причини утвердження США як провідної держави «вільного світу»;

розвивати вміння:

встановити послідовність і синхронність подій, пов’язаних з утвердженням у США ліберальної демократії та соціальної ринкової економіки;

руху афроамериканців за громадянські права, боротьбу молодіжних організацій кінця 1960-х років;

визначити причини та ознаки кризових явищ в ЄС, розробити стратегію їх подолання;

визначити роль США в сучасних міжнародних відносинах;

висловити обґрунтоване судження про політичну діяльність президентів США, Мартіна Лютера Кінга

виховувати: чесну громадянську позицію

Тип уроку: комбінований

Хід уроку:

«Америка – це країна, яка любить свободу»

Джорж Буш

 1. Оргмомент
 2. Мотивацію

Учням пропонують прослухати пісню Елвіса Преслі. І вчитель ставить запитання – «Назвіть будь ластка тему уроку»

Вірно – Вибір пісні не випадковий, адже мова сьогодні піде про Сполучені Штати Америки.

Питання для учнів:

Поясніть, чому США зайняли провідне становище в західному світі після Другої світової війни. Назвіть переваги США над іншими країнами Заходу. (Відповіді учнів)

(Учням заздалегідь вчитель дає завдання за яким, їх об’єднали у групи, кожна група виступає за планом уроку)

 • АОЗ

Учням додому задавалось вивчити тему: «Тенденції економічного і соціального розвитку держав Північної Америки та Західної Європи»

Опитування за грою «Крок вперед»

(ми привикли проводити уроки у кабінеті, доречно виходити до коридору, всі учні становляться у лінію, відповідає той хто перший підніме руку, якщо відповідь вірна учень чи учениця робить крок вперед, цей метод унеможливлює підказки, також учні рухаються)

 1. У якому році було встановлено систему нової міжнародної валюти (1944р.)
 2. Роки економічної світової кризи (1973-1975)
 3. Головним засобом комунікації стає (телебачення)
 4. Якісний стрибок у розвитку продуктивних сил, перебудова технічних основ матеріального виробництва на основі перетворення науки на провідний чинник виробництва (НТР)
 5. Стагфляція це? (поєднання високого рівня безробіття,інфляції, нульового зростання економіки)
 6. Кого називають «азійськими тиграми» (Гонконг, Малайзія, Південна Корея, Сингапур,Таїланд, Тайвань)
 7. Міжнародний молодіжний рух, 1965 р. у Сан-Франциско в умовах лібералізації і демократизації існуючого суспільства, контркультура (хіпі)
 8. «Особисте-це політичне!» гасло? (феміністок)
 9. Формула «держава добробуту» працювала у (Швеції)
 10. Яка держава має позаблоковий статус (Швеція)
 11. Який рух організував компанії «Проект «Щоденний сексизм», «10 годин прогулянки по Нію-Йоргу як жінка» (феміністки)
 12. Який процес називали смертю селянства (механізація с/г)
 13. Стадія суспільного розвитку, яка прийшла на зміну індустріальному суспільству. (постіндустріальне)
 14. Міжнародна компанія, що здійснює виробництво промислових продуктів на основі прямих іноземних інвестицій та контролює свої закордонні філії (транснаціональна корпорація)
 15. План вивчення нового матеріалу
 16. Особливості зовнішньополітичного курсу країни
Після Другої світової війни дві великі держави, СРСР і США, виявилися найсильнішими у військовому відношенні. Але США вийшли з війни і найпотужнішою в економічному відношенні країною. Тут вироблялося більше половини всієї світової промислової продукції.
Американська армія розміщувалася в Німеччині, Італії, Японії і низці інших країн.
Президент США Гаррі Трумен, який посів цю посаду 12 квітня 1945 року після смерті Рузвельта, заявив, що США беруть на себе «світову відповідальність». З ізоляціонізмом 1930-х років було покінчено. Відтепер США стали в центрі світової політики  
Наддержави намагалися перебудувати світ згідно зі своїми ідеологічними установками.
Гонка озброєнь, або мілітаризація, була найважливішою сферою протистояння двох великих держав і їх союзників.
1949 р  СРСР став форсувати створення своєї атомної бомби і в отримав її.   У 1945 р Трумен заявив, що США беруть на себе «світову відповідальність»
У 1953 р Радянський Союз випробував водневу США – через рік
В СРСР – міжконтинентальні ракети У США з’явилися стратегічні бомбардувальники
Було здійснено перехід від співробітництва країн антифашистської коаліції періоду Другої світової війни до «холодної війни»
Певною мірою наявність ядерної зброї масового ураження було стримуючим фактором для запобігання прямих військових конфліктів між двома наддержавами
За час холодної війни було 52 гарячих епізоду по всьому світу – корейська війна, межа катастрофи – Берлінська (1961),  Кубинська(1962) Карибська криза (1962)
Все веде до третьої світової 1962 р. – вибухнув кубинська ракетна криза (Карибська криза) – світ на межі ядерної війни. Дж.Кеннеді та М.Хрущов прийшли до компромісу – 1963 р. – Московський договір про заборону ядерних випробувань в атмосфері, під водою і в космосі.
радянське керівництво розміщує ракети на території Куби   США розмістили ракети на території Туреччини
Компроміс – нові сфери впливу (військово політичні блоки)
Організація Варшавського договору  (14 травня1955) НАТО (Організації Північноатлантичного Договору) 1948р.
Афганістан. 1979 року на засіданні Політбюро ЦК КПРС і оформлено секретною ухвалою ЦК КПРС. Офіційна мета введення була — запобігти загрозі іноземного військового втручання, в свою чергу моджахедам в ході конфлікту підтримку надавали військові фахівці США, ряд європейських країн-членів НАТО, а також пакистанські спецслужби.
Після розпаду соціалістичного блоку і СРСР Сполучені Штати виявилися єдиною супердержавою. 
  На початку 90-х рр.  американські війська в складі військ NATO брали участь в операції «Буря в пустелі» зі звільнення Кувейту від іракських військ.
  Міжнародна політика США була спрямована на експансію американського способу життя і американської моделі демократії. 
  В подальшому США активно вели курс на розширення НАТО на схід і спробували підмінити ООН при вирішенні конфліктів на Балканах (в Боснії, Хорватії і югославському Косово при вирішенні питання косовських албанців).  
  Після подій 11 вересня 2001 США оголосили війну міжнародному тероризму.  До кінця 2001 за підтримки авіаударів і американських підрозділів були розгромлені основні сили талібів в Афганістані.  У 2003 Буш ініціював напад на Ірак з метою повалення режиму Саддама Хусейна.  Приводом для війни стала заява Буша про наявність в Іраку зброї масового ураження (ЗМУ), яке нібито переховується від інспекторів ООН, і зв’язках Саддама з Аль-Кайєдою.  У 2011 році американська армія за розпорядженням Обами брала участь в інтервенції НАТО до Лівії.  Із засобів масової інформації ми знаємо, що і в даний час США часто підміняють геополітичні інтереси своєї особистою зацікавленістю у вирішенні міжнародних конфліктних ситуацій.
 • Внутрішня політика США
США
Символ та герб орлан – гордий, незалежний птах, символ свободи і сили Америки
У 1947 р була розроблена доктрина Трумена – програма заходів по «порятунку Європи від радянської експансії». Одним із проявів нового курсу США став план Маршалла. Мета доктрини Трумена – не допустити подальшого розширення сфери впливу СРСР і комуністичної ідеології (доктрина стримування соціалізму);  змусити СРСР піти у свої колишні межі (доктрина відкидання соціалізму).  Зміст доктрини Трумена:  – широкомасштабна економічна допомога європейським країнам;  – створення військово-політичного блоку;  – розміщення поблизу радянських кордонів мережі військових баз США (Греція, Туреччина);  – підтримка внутрішньої опозиції в країнах Східної Європи;  – при необхідності використання збройної сили.  План Маршалла – (по імені держсекретаря США) – надання допомоги країнам Європи. (1948)  СРСР -категорично проти цієї політики США, радянське керівництво оголосило ці заходи закликом до війни проти СРСР.
Трумен виступив з програмою «справедливого курсу», домігся збільшення мінімальної заробітної плати, розширення системи соціального забезпечення і прийняття програми будівництва дешевих помешкань. Проголосив закон боротьби з профсоюзами
У США продовжилося становлення «держави благоденства». Конфронтація з СРСР породила в країні антикомуністичні настрої, які переросли в шпигуноманію. Розгорнулися гоніння на людей, обвинувачених у «антиамериканської діяльності» (маккартизм).
Маккартизм – рух, що супроводжувалося загостренням антикомуністичних настроїв і політичними репресіями проти «антиамериканськи налаштованих».
Жертвами «полювання на відьом» стали багато людей, наприклад, Ч. Чаплін.
Президентство Дуайта Ейзенхауера (1952-1960гг.) – республіканська партія – золоте десятиліття.
 Республіканська партія висунула на вибори кандидатуру дуже популярного в Америці людини – Д. Ейзенхауера, військового героя, головнокомандуючого об’єднаними силами союзників.  Він обіцяв, домогтися припинення непопулярної війни в Кореї і це принесло перемогу на виборах республіканцям.
 У внутрішній політиці Ейзенхауер знизив податки 50-і роки були роками благополучними, а після Корейської війни – мирними.
 Населення стало жити краще: частка сімей мають власне житло подвоїлася, доходи збільшилися.  Стали зводити торговельні центри – символи масового споживання.  Закінчилася автомобілізація країни, і вся країна покрилася хайвею – надшвидкісними магістралями.  Але ставши «суспільством споживання», США почали відставати у своєму розвитку від Західної Європи і Японії.
 При Ейзенхауері відбувся візит Хрущова в США.  У 1957 р СРСР першим запустив штучний супутник землі, кинувши виклик науково-технічній перевазі Америки.  Це настрій вловили демократи.
Наростала афроамериканська проблема
Мартін Лютер Кінг  Лідер руху за громадянські права негритянського населення в 1950-х роках, баптистський пастор, що запропонував використовувати в боротьбі тактику ненасильницьких дій.  Приводом до масових виступів стала відмова 1 грудня 1955 року чорношкірої швачки Алабами Рози Паркс з Монтгомері поступитися білому чоловікові місце в автобусі з подальшим її арештом.  Розгорнулася акція «Ходьба в ім’я свободи», в якій взяли участь близько 50 000 негрів.  Поліція почала переслідувати активістів.  У січні 1956 в будинок Мартіна Лютера Кінга кинули бомбу, що породило новий сплеск руху серед чорношкірих.  У тому ж році Врховний суд скасував роздільне обслуговування білих і чорних.  Таблички «Тільки для білих» зникли з парків, кафе, автобусів.  Сегрегація – політика поділу жителів країни за расовою ознакою.
Джон Кеннеді, роки правління – 1961 – 1963 Став 35-м за рахунком і наймолодшим в історії США президентом.  При ньому розширився діапазон як мирних, так і військових методів захисту інтересів країни у глобальному протиборстві з СРСР. Особлива увага приділялася країнам «третього світу». Мав  блискучий політичний дар у Кеннеді. В 36 років він одружився на журналістці і світської левиці Жаклін Лі Був’є. Згодом дружина Кеннеді стане однією з найпопулярніших жінок Америки. 22 листопада 1963 р. під час передвиборної поїздки в Даллас (штат Техас), Кеннеді був смертельно поранений двома пострілами в голову з снайперської гвинтівки. Причина вбивства до цих пір залишається загадкою, адже і сам вбивця Лі Харві Освальд був знайдений мертвим через кілька днів.
Джон Кеннеді «Не питайте, що країна може зробити для вас, – запитаєте, що ви можете зробити для своєї країни!» Президент запропонував програму «нових рубежів»: Були збільшені державні витрати і соціальні програми, Гроші в кишенях американців мали працювати на економіку країни. Перенавчати працівників, які втрачають роботу.  Розширення житлового будівництва скоротило вартість нових будинків.Надавати пільги підприємцям, з метою, щоб вони вкладали кошти у виробництво закон про зниження прибуткового податку і податку на прибутки корпорацій
Державна скарбниця спустошувалась
Його називали «світовим лідером», який боровся за «свободу ринку»
Американці виділили кілька мільярдів доларів на допомогу країнам Латинської Америки – для проведення аграрних реформ і модернізації виробництва.  Але досить скоро США знову повернулися до добре знайомої їм політиці використання сили проти неугодних урядів.
Рейган Рональд, роки правління – 1981 – 1989
«Уряд – не вирішення проблем, уряд і є проблема» Вважають, що положив кінець «холодній війні» Він проголошує еру національного відродження і висловлює наміри зробити Америку «променем світла для тих, кому не вистачає свободи». Для стимуляції розвитку економіки застосовуються зменшення податків.  Він також виступає прихильником збільшення військових витрат і припинення державного регулювання приватного бізнесу.  До 1983 р в економіці США починається період підйому.
Проводив політику  – «консервативної революцією».  Йому вдалося зупинити економічну кризу, скоротити інфляцію і безробіття, знизити прибутковий податок.  Монетаризм – протилежно Кейнсінству – заохочувати не попит, а пропозиція → знизити податки заохочувати бізнес і т.і.  ;  Президент зробив акцент на затвердження безумовного верховенства свободи приватного підприємництва над усіма іншими свободам.
Проголосив СРСР « імперією зла»Зменшує податки для стимуляції економікиЗбільшив військові податки Зупинив державне регулювання приватного бізнесу
1983 р. підйом економіки держави
«Доктрина Рейгана», надає допомогу Африці, Азії і Латинській Америці в підтримці антикомуністичних рухів. У другій термін свого президентства Рейган налагоджує відносини з реформістів Михайлом Горбачовим.  У 1987 р глави США і СРСР підписують історичну угоду про знищення ядерної зброї середнього радіуса дії. Однак другий термін президентства затьмарює розгорівся скандал «Іран-Контрас» – складна схема поставок зброї супротивникам США в Іран, гроші від якої прямували на підтримку антикомуністичних заколотників в Центральній Америці.
Клінтон Вільям Джефферсон (Білл), роки правління – 1993-97, 1997-1998, 1993-2001
Б. Клінтон виступив з проектом політики «третього шляху».  Суть політики – подолання бідності, забезпечення рівності можливостей, ліквідація дискримінації окремих груп громадян, допомога тим, хто опинився на узбіччі життя.  Увага державної політики було звернуто на розвиток соціального забезпечення, охорони здоров’я, освіти (в США ці витрати називають вкладеннями в «людські ресурси»).  8 років тривав стійке економічне зростання.  Знизилася до 4,6% безробіття, зросли доходи населення, знижуються податки, всіляко заохочувалися процеси глобалізації.
Дж.Буш – молодший (2001-2009) – був за класичний американський консерватизм: вірність прапору, шкільну молитву, право на зброю, смертну кару, виступав проти аботру. Задіяв ресурси США у операції  «Буря у пустелі». Менш успішною виявилася економічна політика.  Зросло безробіття, вперше всерйоз постала проблема бюджетного дефіциту.  Щоб скоротити його, адміністрація пішла на підвищення податків.  Виборці це пригадали, як Борису Єльцину його знамените обіцянку лягти на рейки у разі підвищення цін. Ще до путчу 1 серпня 1991 року, Буш відвідав Київ, виступив у Верховній Раді і застеріг українців від «суїцидального націоналізму».  У 1992 році вибори виграв Білл Клінтон під гаслом «Вся справа в економіці, дивак!»
Барак Обама з 2008-2016 Отримав нобелевську премію миру, працював у напрямку зменшення ядерної зброї, обговорював кліматичні проблеми.  Через 2 місяця його правління починається економічна криза , у стимулювання економіки США Обама виділив 800 млд доларів , спас автомобільну промисловість від банкрутства, заважав банкам спекулювати з нерухомістю, провів реформу медицини – яку не сприйняли американці і її було відмінено.  Сам знаходився у ізоляції. Розробив іранську програму. Зняв економічне ембарго з Куби. США самоусунулися від вирішення кризи в Сирії в 2013 році. Обама вважав, що бомбити Сирію заради престижу і авторитету небезпечно і «нерозумно», і що подальша участь в цьому затягне Америку в мережі, при цьому врятувати мирних жителів не вийде. США також виділили Україні багатомільярдну підтримку і допомогу у вигляді техніки і підготовки. Також був створений нормандський формат по Україні. 
Дональ Трамп президент з 8.11.2016 гасло більшості американців: «не мій президент»

Т.Ч. США вийшли з війни самою могутньою державою капіталістичного світу. У різних регіонах США мали 500 військових баз. У них була монополія на атомну зброю. Стали центром світової політики. Після Другої світової війни до ХХІ століття змінило 11 президентів.

3. Громадські виступи кінця 1960-х рр.

Початок 60-х років ознаменував новий етап руху афроамериканців — масову боротьбу за:

 • соціальні права;
 • справжнє громадянське рівноправ’я;
 • доступ до політичної влади.

Найважливішим результатом піднесення негритянського руху було прийняття в 1964–65 рр. актів про громадянські права негрів.

Крім руху за права афроамериканців у кінці 60-х років ХХ століття з’являються нові рухи:

пацифістів, профспілкових рухів, фемінізм, партія молодих, гринпис, етнічні руху, рух хіпі, зростали страйкові рухи. У 1960–63 рр. у південних штатах США було проведено безліч масових «рейдів свободи» проти всіх форм расової дискримінації.

 •  Закріплення – питання до дискусії
 • Чи можливо було уникнути «холодної війни»?
 • Чим же небезпечна холодна війна?
 • «Холодна війна» тривала з 1946 по 1991 рік, практично до розпаду СРСР.  Чому вона не переросла у війну «Гарячу»?
 • Чому ж почалася «холодна війна» і хто винен в її розв’язанні?
 •  Існують 3 основні точки зору: винен СРСР, винен США, винні обидві держави.  Хто ж правий?  Доведіть на конкретних фактах, хто на вашу думку винен у розв’язанні «холодної війни».

Позиція перша.

 США дійсно є наддержавою, яка може і повинна диктувати новий світовий порядок.

Позиція друга.

 США є високорозвиненою, однією з провідних країн світу.  Але встановлювати світовий порядок не можуть.  Тат як на першому місці для країни має стояти завдання вирішення внутрішніх соціально-економічних і політичних проблем.

Обґрунтуйте обрану позицію

 • Підведення підсумків уроку
 • Домашнє завдання заповнити таблицю:
Президент Дати правління Проведені реформи Наслідки
       
Висновки
       

Скласти таблицю за темою « Виступи у США за громадянські права та свободи»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *